Last minute zájezdy Letenky Rakousko další země

Po Rakousku na kole

Rakousko je výbornou zemí pro cykloturistiku. Celé je protkáno mnoha stezkami různých úrovní náročnosti. Na nich se můžeme kochat krásnou přírodou i památkami. A nemáte-li vlastní kolo, najdete zde nespočet půjčoven, které vám vyjdou vstříc.

Dolní Rakousko

Dolní Rakousko neboli Dolní Rakousy se nacházejí na severu Rakouska při hranicích s Českou republikou. Pokud jste byli na Moravě, mohli jste si všimnout, že i několik stezek vede právě do Dolního Rakouska (rakousky Niederösterreich). Nejen proto je to jedno z nejvyhledávanějších míst českých cyklistů v Rakousku. Dolní Rakousko se dále dělí na 4 území a to Weinviertel, Waldviertel, Mostviertel a Industrieviertel.

Weinviertel

třetina produkovaného vína Rakouska pochází z Weinviertel. Zde tedy můžete spojit jízdu na kole s popíjením vína. Zdejší cyklotrasy jsou určeny spíše „požitkářům“. Najdeme zde 13 tras pojmenovaných přímo po odrůdách vína, jež vás budou celou trasu provázet, a to například Ryzlink, Chardonnay, Veltín či Zweigelt. Tyto trasy se pohybují v rozmezí od 40 do 75 km. Nechcete-li jezdit po vinařských stezkách, využijte trasu podél Dunaje, trasu po národním parku Podyjí nebo dalších tematických tras.

Waldviertel

Ve Waldviertelu neboli lesní oblasti nalezneme o trošku náročnější trasy než ve Weinviertelu. Zde už budeme muset zdolat několik kopců a občas přejet i přes okresní silnice s malým provozem. Specialitou Waldviertelu je ale kombinace cykloturistiky s železniční dopravou, takže až budete unaveni, stačí nastoupit do vlaku a popojet kousek dál. Krásné cyklostezky jsou například kolem zdejších jezer.

Mostviertel

V této oblasti můžete využít tří tras. Ty se jmenují Moštová cesta (Moststraßen-Radtour), Trasa Moštových baronů (Mostbaron-Radtour) a trasa Prima-Pira (Prima-Pira-Tour). Tyto trasy vám ukáží především krásy jablečných a hruškových sadů, jež jsou základem pro zdejší mošty, které budete moci po cestě ochutnat. Na trase Prima-Pira vám nabídnou i zdejší výbornou Hruškovici.

Industrieviertel

I když cykloturistika v této oblasti není tak populární, jak v ostatních částech Niederösterreich, najdete zde několik krásných tras, jako Florianirunde, Rasalien-Tour, Schwarzes Gold - Strecke a další. Ty většinou dosahují kratších vzdáleností.

Pro náročnější

Jak už bylo řečeno, celým Rakouskem prostupuje síť cyklostezek. Zatím jsme zmiňovali ty kratší, a to jen v Dolním Rakousku, to ale neznamená, že by se tato země nemohla pyšnit i 700kilometrovými trasami. Z těchto delších tras je nejznámější například Podunajská cyklostezka (Donauradweg) se 434 km, Alpsko - jadranská cyklostezka (Alpe Adria Radweg) se 750 km, Salzkammergutradweg (Cyklistická okružní stezka Solnou komorou) s přibližně 300 km, Cyklistická stezka kolem Neziderského jezera (Neusiedler See-Radweg) se 132 km nebo Euro Velo 9 vedoucí napříč celým Rakouskem. Cyklostezka Euro Velo 9 spojuje Baltské moře s Jaderským mořem.

Ostatní populární cyklostezky

Nenáročných tras dlouhých do 150 km najdeme v Rakousku velmi mnoho. Ty jsou vhodné například pro rodiny s dětmi. Nejznámější z těchto tras je trasa po břehu Neziderského jezera, trasa kolem jezera Attersee, Mondsee či trasa kolem Drávy. Využijete-li nějakou z těchto tras, můžete se těšit na okolní pamětihodnosti i chutné občerstvení.